1. Колико дуго времена треба да се ажурирају подаци на е-Катастру када се изврши промјена у Вашој подручној јединици. Колико дуго времена треба да ти подаци буду приказани вјеродостојно на самом порталу е-Катастар?
е-КАТАСТАР је апликација за преглед катастарских података путем интернета (ГЕОПОРТАЛА Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове Републике Српске). Сви подаци презентовани на овом мјесту су незванични и не могу се користити ни за какве личне или пословне потребе или намјене. Вријеме потребно да подаци о непокретностима буду ажурни на апликацији е-Катастар, након спровођења промјена у мјесно и стварно надлежној подручној јединици/канцеларији, је један дан. Важно је напоменути да је у току реконструкција база, сервера и Геопортала, па због наведеног постоје одређена кашњења у ажурирању података, али од 01.01.2025. године подаци на апликацији е-Катастар ће бити ажурни у року од једног дана од дана провођења промјене у подручној јединици/канцеларији.
2. Да ли катастарска парцела треба бити и грунтовно и катастарски укњижена?
Републичка управа за геодетске и имовинско правне послове путем мјесно и стварно надлежних подручних јединица и канцеларија води катастарске и власничке евиденције и то: катастар непокретности (јединствена евиденција са утврђеним правима), катастар непокретности са утврђеним корисником, катастар земљишта, земљишна књига, пописни катастар, књига уложених уговора о откупу стамбених зграда и станова, књига уложених уговора о продаји пословних зграда, пословних просторија и гаража итд. Доношењем Закона о премјеру и катастру Републике Српске („Службени гласник Републике Српске“ број: 6/2012, 110/2016, 22/2018 – одлука УС, 62/2018, 95/2019 – одлука УС, 90/2023 и 96/2024 – одлука УС), горе наведене евиденције се стављају ван снаге кроз поступак оснивања катастра непокретности, што значи да уколико није основан катастар непокретности као нова евиденција о непокретностима, катастарска парцела треба бити уписана и у земљишној књизи и у катастру, тј. у власничкој и катастарској евиденцији.
3. Колики је временски период да се уради провођење судске пресуде? У катастру је дио пресуде проведен, а дио провођења пресуде одбијено и послато по жалби у РУГИПП Бања Лука на рјешавање?
Кaд сe пoступaк пoкрeћe пoвoдoм зaхтјeвa стрaнкe, oднoснo пo службeнoj дужнoсти aкo je тo у интeрeсу стрaнкe, a пријe дoнoшeњa рјeшeњa ниje пoтрeбнo спрoвoдити пoсeбaн испитни пoступaк, нити пoстoje други рaзлoзи збoг кojих сe нe мoжe дoнијeти рјeшeњe бeз oдлaгaњa (рјeшaвaњe прeтхoднoг питaњa и др.), oргaн je дужaн дoнијeти рјeшeњe и дoстaвити гa стрaнци нajкaсниje у рoку oд мјeсeц дaнa рaчунajући oд дaнa прeдaje урeднoг зaхтјeвa, oднoснo oд дaнa пoкрeтaњa пoступкa пo службeнoj дужнoсти, aкo пoсeбним прoписoм ниje oдрeђeн други рoк. У oстaлим случajeвимa кaд сe пoступaк пoкрeћe пoвoдoм зaхтјeвa стрaнкe, oднoснo пo службeнoj дужнoсти aкo je тo у интeрeсу стрaнкe, oргaн je дужaн дoнијeти рјeшeњe и дoстaвити гa стрaнци нajкaсниje у рoку oд двa мјeсeцa, aкo пoсeбним прoписoм ниje oдрeђeн крaћи рoк. (Члан 206. Закона о општем управном поступку). Дакле, рок за поступање у управном поступку и доношење рјешења је 30 или најкасније 60 дана.
4. Да ли посједовни лист може извадити само власник или може неко други?
Издавање података из јавне евиденције о непокретностима врши се по поднесеном захтјеву у мјесно надлежној подручној јединици/канцеларији и након уплате накнаде за вршење услуга премјера и кориштење података катастра непокретности и катастра земљишта или достављања доказа о ослобађању од плаћања наведене накнаде. Образац захјтева за издавање података из јавне евиденције о непокретностима налази се доступан на сајту РУГИПП и у подручним јединицама/канцеларијама. Подаци из јавних евиденција (конкретно посједовни лист) могу се издати подносиоцу захтјева по техничким подацима (потребно је у захтјеву уписати тачан назив катастрске општине, број посједовног листа и број катастарске парцеле) или по имену и презимену /називу имаоца права (захтјев за издавање може поднијети само уписани ималац права – власник или ималац правног интереса уз прилагање доказа правног интереса за издавање податка по имену и презимену/називу имаоца права).
5. Честа питања грађана која се тичу остваривања права и заштите имовине и имовинских права за непокретности које се налазе на територији Федерације БиХ (питање легализације, укњижбе, усаглашавање грунтовнице и катастра, излагање на јавни увид података у катастру и остало)?
За питања легализације, укњижбе, усаглашавање грунтовнице и катастра, јавни увид за непокретности које се налазе на територији Федерације БиХ надлежни су: Федерална управа за геодетске и имовинско-правне послове, службе за имовинско-правне и геодетске послове које се налазе у саставу општина и градова у Федерацији БиХ и општински судови за земљишнокњижну евиденцију. У Федерацији БиХ је у току поступак хармонизације катастра и земљишних књига, на начин да се на основу изложених катастарских података успоставља и ажурира земљишна књига као власничка евиденција. Како се у наведеним поступцима лично не позивају посједници нити власници, потребно је да физичка и правна лица имају активнију улогу у наведеним поступцима и да се обраћају наведеним органима. Такође, за сва избјегла и расељена лица са територије Федерације БиХ, важно је напоменути да је Влада Републике Српске формирала 6 канцеларија у којима можете добити савјете и правну помоћ на који начин да остварите и заштитите своја имовинска права и имовину која се налази на територији Федрације БиХ. Канцеларије се налазе у Бања Луци, Бијељини, Источном Сарајеву, Мркоњић Граду, Невесињу и Зворнику. У овом одговору налазе се адресе, бројеви телефона и емаил адреса наведених канцеларија.
Канцеларија у Бања Луци
Ул. Вељка Млађеновића 12ц, 78000 Бања Лука
Контакт бројеви телефона, канцеларије Бања Лука:
+387 51/456-258
+387 51/456-277
+387 51/456-247
Емаил канцеларије Бања Лука:
pravnapomoc.banjalulk@rgurs.org
Канцеларија у Бијељини:
Ул. Сремска бр. 2, 76300 Бијељина
Контакт бројеви канцеларије Бијељина:
+387 55/490-940
+387 55/490-606
Емаил канцеларије Бијељина:
pravnapomoc.bijeljina@rgurs.org
Канцеларија у Источном Новом Сарајеву:
Ул. Николе Тесле 60, 71123 Источно Ново Сарајево
Контакт телефони канцеларије Источно Сарајево:
+387 57/490-130
+387 57/320-810
Емаил канцеларије Источно Сарајево:
pravnapomoc.istocnosarajevo@rgurs.org
Канцеларија у Мркоњић Граду:
Ул. Бораца српских бб, 70260 Мркоњић Град.
Контакт телефони канцеларије Мркоњић Град:
+387 50/490-218
+387 50/211-355
Емаил канцеларије Мркоњић Град:
pravnapomoc.mrkonjicgrad@rgurs.org
Канцеларија у Невесињу:
Ул. Обрена Ивковића бб, 88280 Невесиње.
Контакт број канцеларије Невесиње:
+387 59/601-109
Емаил канцеларије Невесиње:
pravnapomoc.nevesinje@rgurs.org
Канцеларија у Зворнику:
Ул. Патријарха Павла 1, 75400 Зворник.
Контакт бројеви телефона канцеларије Зворник:
+387 56/490-132
+387 56/210-089
Емаил канцеларије Зворник:
6. Честа питања грађана која се тичу увида у збирку исправа подручних јединица/канцеларија, архиву катастарске и земљишнокњижне евиденције, катастарске планове и операт, увид у протокол подручне јединице/канцеларије, број и статус предмета у подручној јединици/канцеларији, увид у податке јавне евиденције о непокретностима и издавање извода из јавних евиденција (земљишна књига, катастар земљишта, катастар непокретности, књига уложених уговора) и остало?
Везано за горе наведена честа питања грађана, обзиром да су иста у стварној, мјесној и функционалној надлежности подручних једница и канцеларија Републичке управе за геодетске имовинско-правне послове, потребно је да се обратите захтјевом мјесно надлежним подручним јединицама/канцеларијама ради добијања података и информација као и за остваривање права у складу са законским и подзаконским прописима. Такође, јавни увид у катастарске податке могуће је извршити и на апликацији еКатастар која се налази на званичној интернет страници Републичкке управе за геодетске и имовинско-правне послове. Увид у катастарске податке на наведеној апликацији је информативног карактера и ти подаци не представљају јавну исправу.
7. Питања грађана око апликације е-Катастра, функционисања, приступа, уноса података, претраживања података и остало?
На сајту Републичке управе за геодетске и имовинско правне послове, налази се могућност приступа апликацији е-Катастар. Потребно је правилно уписати тачне тражене податке и то: назив града/општине, назив катастарске општине, број катастарске парцеле или адреса парцеле и подаци ће бити тачно и вјеродостојно приказани. Детаљан опис начина приступа и претраживања описан je на сајту Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове.